Zdražování? Postavte se mu!

Zdražování se momentálně týká téměř všeho. Jelikož se zvedly ceny energií, veškerá výroba, ale i prodejci, na to museli reagovat. Zatímco některé položky dokážeme eliminovat, například jezdit více na kole, místo autem, či využívat v domácnosti možnosti solárních energií, jsou zde věci, které trápí všechny. Jak se zdražování postavit, a možná udělat něco i pro sebe?

děti čtou

Potraviny

Jídlo k životu zkrátka potřebujeme. Otázkou však není množství, nebo kvalita, ale konkrétní výběr. Spousta lidí si například ve velkém stěžuje na rostoucí ceny másla a pečiva. Jsou však tyto potraviny tolik nezbytné? Pro Čechy nejspíš ano. Přitom je nadměrná konzumace tučných potravin nezdravá, a způsobuje problémy s váhou, které pak mnozí řeší dalším vyhazováním peněz za nefunkční doplňky stravy, a zbytečné procedury. Pravdou ovšem je, že běžné rodině o čtyřech členech může kostka másla vydržet i na měsíc, a rohlíky, či chleba, nejsou potřeba každý den. S blížícím se létem se nabízí možnost si mnohé potraviny vypěstovat, tedy ušetřit na zelenině a ovoci, které bychom naopak měli jíst denně, a ve velké míře. Kvalitní maso pak můžete za nižší cenu poptat od drobných pěstitelů v okolí, a vejce rovněž tak. Investicí do přístroje na výrobu jogurtu rovněž ušetříme, a navíc budeme mít jogurty mnohem kvalitnější. Opravdu je nutné jíst každý den k snídani dva rohlíky, k obědu pak flák masa, a k večeři do sebe narvat předraženou paštiku? Co třeba k snídani domácí jogurt, k obědu zdravý salát, a k večeři zbytky? Nejenže je to skvělá možnost, jak reagovat na zdražování, ale rovněž to děláte pro sebe. 

krájená zelenina

Knihy a časopisy

Mnoho z nás si neumí představit víkendový odpočinek bez dobré knihy, či ranní kávu bez novin, či časopisu. Zatímco některé noviny jsou skutečně přínosem, bulvární časopisy pak lze skvěle a efektivně nahradit čtením zpráv na internetu. Knihy samozřejmě také zdražily, a to ne zrovna málo, což je rovněž způsobeno vyššími sazbami za energie. Tento problém však můžete řešit několika způsoby. Prvním z nich je kartička do knihovny, na kterou si za roční poplatek můžete vypůjčit knih, kolik jen přečtete. Jsou zde však takoví, kteří potřebují knihy vlastnit, a ani to není problém. Spousta knihkupectví, ať už kamenných, či internetových, disponuje koutkem, ve kterém najdete knihy ve slevě, mnohdy už od 29Kč. Dále pak lze knihy kupovat z druhé ruky, čímž přispějete do kasičky těm, kdo už je přečetli, nebo navštěvovat knihobudky, kam vložíte knihy, které už nechcete, a vezmete si namísto nich jiné, pokud vás zaujmou. Jistě je třeba myslet i na to, že vaše šetření je špatné pro ekonomiku, výrobce, spisovatele, a prodavače, avšak vždy musíme v prvé řadě myslet na to, abychom my sami, případně naše rodina, měli co jíst, a kde bydlet. Nemůžete zachraňovat svět s holým zadkem.