Zázrak jménem křišťálová geoda
Také jste si zamilovali drahé kameny pro jejich jedinečné a neopakovatelné vzezření? Obdivujeme na nich překrásné zářivé barvy a zejména schopnost vytvářet velmi zvláštní a zajímavé krystalické struktury. Minerály se v přírodě vyskytují převážně v chemických sloučeninách a jejich vzájemné vazební síly ve spojení se zemskou gravitací dovedou doslova kouzlit a čarovat. Můžeme proto drahé kameny i všechny ostatní horniny přezdívat magií přírody.
Jestliže zavítáte do Národního muzea v Praze a vstoupíte do expozice věnované tomuto tématu, okouzlí vás již na první pohled fantastické kousky, které se podařilo některým lidem nalézt na zemském povrchu i pod ním. K těm nejzajímavějším a nejvíce obdivovaným přírodním jevům patří geody.
Co si představit pod pojmem geoda
Geodou rozumíme jakousi dutinu, puklinu, vzniklou v průběhu formování a metamorfózy hornin během milionů let, v níž se postupně, po velmi dlouhou dobu, vytvářely svérázné krystaly různých drahokamů. Mohou to být například pestrobarevné acháty, opály, ametysty, kalcit, anebo krystaly křemičitanů. Geody mívají zpravidla vulkanický původ, kdy se dutiny uvnitř hornin vytvářely pod vlivem uvolněných sopečných plynů.
Objevit v přírodě křišťálovou geodu není vůbec jednoduché, navenek totiž může nerost vypadat jako docela obyčejný kámen, který přehlédnete mezi ostatními oblázky na říčním dně. Některé geody byly nalezeny v hlubinách dolů, jiné pochází ze zemského povrchu, například na mořském pobřeží.
Křišťálová geoda patří k nejkrásnějším minerálním horninám, které můžete komukoli darovat nejen při slavnostních příležitostech, a potěší každého, kdo miluje tyto zajímavé přírodní úkazy. Bude působivou výzdobou obývacího pokoje, pracovny či ložnice a připomene vám, jak zázračný dovede být svět, v němž žijeme, a který je stále naším domovem.