Zatočte s rýmou u dětí

Nastaly chladnější dny a s nimi se jako každý rok svezou také nemoci, které umí potrápit děti i dospělé. Mezi nejběžnější potíže patří rýma. Každý rodič jistě ví, že čím menší dítko, tím se tato obvykle banální nemoc stává náročnější. Pojďme se tedy podívat, jak s ní zatočit již od nejútlejšího věku.
Smrkání do kapesníku
Pokud rýma postihne miminko již v šestinedělí, je na místě raději zavolat Vašemu pediatrovi a poradit se s ním. Dobrou zprávou je, že ulevit od ucpaného nosu můžeme i našim nejmenším. Základní výbavou doma by měla být odsávačka hlenů. Můžete si pořídit takovou, která se dá připojit na vysavač a má tak mnohem větší sílu. Její výhodou je, že pracuje rychleji a snadno se ovládá. Pokud by Vám však přece jen nevyhovovala, tak můžete zkusit některou jinou. Na trhu najdete několik dalších variant, včetně té klasické, kterou znali již naše babičky.
Nenechávat ucpaný nos je základ, aby se k rýmě nepřidružily další komplikace. Učte děti co nejdříve smrkat. Můžete to zkoušet trénovat, když dítě nemá rýmu a není tak celkově unavené a smrkání může brát jako hru. Můžete je třeba učit funět, jako nějaké zvířátko, nebo pomocí foukání nosu odfouknout papírek na stole. Při rýmě k naučenému přidáte jen kapesník.
Pořiďte si rýmovník. Tato jedinečná rostlina je odolná a pěstuje se snadno. Její listy potom můžete použít na výrobu čaje nebo sirupu proti rýmě. U nejmenších dětí stačí vzít jeden lístek, zlomit ho a následně nechejte miminko k lístku přičichnout. Uvolněné silice pomáhají s uvolňováním nosu. Větším dětem můžete přidat do čaje jeden lístek, u dospělého si můžete dovolit až pět lístků.
Nemocní plyšový medvídci
Pokud nechcete vyloženě lék, tak i přesto můžete navštívit lékárnu a pořídit sprej či kapky z mořské vody. Ty pomohou nos uvolnit i lehce čistit. Pokud byste nakonec potřebovali i silnější kapky do nosu, můžete mořskou vodu používat jako první ošetření před podáním jiných kapek do nosu.
Jestliže Vás rýmy trápí častěji, můžete zvážit nákup inhalátoru. Doporučuje se při častém kašli i rýmách. Prvotní investice je sice větší, ale následné náklady jsou minimální. Stačí nalít pár mililitrů vincentky a inhalovat pět minut. Lze jej takto používat již pro nejmenší děti, kdy stačí pouze podržet inhalátor pár minut u postýlky. Větší děti ho mohou vzít i ke sledování pohádky.
Pokud se rýmy často opakují nebo přetrvávají déle než deset dní, možná je načase raději kontaktovat pediatra a poradit se s ním na dalším postupu.