Vybavení dětské lékárničky a kdy jet k lékaři
Děti jsou nevyzpytatelné. Potřebují neustálý dohled a i tak se stane, že nešikovně upadnou, a nehoda je na světě. Co mít doma v lékárničce, abyste byli schopni vždycky dítěti pomoci? Budou se vám hodit věci na ošetření ran ale třeba i první pomoc při kašli, nachlazení, rýmě a podobně. Mnohdy se totiž k lékaři nedostanete hned a základní léky se vám budou opravdu hodit.
1. Rýma, kašel a nachlazení
Doma byste měli mít především mořskou vodu, která se stříká do nosu dětem při rýmě, odsávačku hlenů, sterilní roztok do nosu, kapky na vykašlávání, kapky na utišení kašle, sirup na podporu imunity (například smrkový či s hlívou ústřičnou). Je toho opravdu hodně, ale pokud vaše dítko začne kašlat třeba o víkendu, než se dostanete k lékaři, můžete mu pomoci. Spousty kašlů a nachlazení se dá zbavit i bez lékaře nebo jen s telefonickou konzultací. Dávkování dodržujte dle příbalového letáku, který si vždy pečlivě přečtěte. Poradit se můžete i v lékárně.
2. Zranění
Pro případ zranění je dobré mít doma dostatek náplastí, fáč, dezinfekci (ideálně přímo pro děti, která neštípe a ránu přikryje povlakem – může dýchat, ale nemusí se lepit), mast na strupy, ideálně víceúčelový hemagel. Většinu menších ran není těžké ošetřit, pokud je rána větší a hodně krvácí, pak se nebojte jet k lékaři.
3. Kdy k lékaři?
Nejste si jisti, zda máte jet hned k lékaři? Pokud se vám cokoli nezdá, rána dlouho krvácí, dítě se chová jinak než obvykle, je apatické, dlouho pláče, nebo je dušné, pak neváhejte a jeďte. Vždycky je lepší jednou jet, než nejet. Pokud se jedná o nemoci, klasický kašel se dá zvládnout za pomoci volně dostupných léků avšak pokud se přidají horečky, dítě je dušné, sípe, chraptí nebo se vám prostě jakkoli nezdá jeho stav, pak se vypravte k dětskému lékaři. Stejně tak, pokud kašel či rýma trvají dlouho a běžné léky či přírodní metody nezabírají.