V práci jde o výplatu
Jedním z prvních úkolů, které před lidmi po ukončení vzdělávání stojí, je najít si práci. Bez práce totiž nejsou nejenom ony známé koláče, ale ani výplata, jež umožňuje vést tu více a tu méně spokojený život.
A proto je mzda jednou z prvních záležitostí, o kterou se člověk hledající pracovní uplatnění zajímá. Dotyčný přece musí vědět, kolik za odvedenou práci dostane, aby měl představu o tom, zda z takových peněz dokáže uhradit své životní náklady, zda mu tato tedy stojí za to.
A pokud chce zaměstnavatel zaměstnance získat, musí jim nabídnout uspokojivé finanční ohodnocení. A tak se také děje. Zaměstnavatel nabídne potenciálnímu zaměstnanci určitou hrubou mzdu, a dále už vše záleží na tom, zda se spolu ti dva za daných podmínek dohodnou.
Jenže aby se tito dohodli, nestačí obvykle znát jenom onu nabízenou hrubou mzdu. Je třeba také vědět, kolik zaměstnanec skutečně dostane poté, co mu z oné hrubé mzdy budou strženy povinné odvody ze mzdy, jimiž jsou daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění.
A proto se určitě hodí jednoduchá internetová kalkulačka, jež takový přepočet hrubé mzdy na čistou umožňuje. Aniž by byl člověk zdatným účetním, může si tu ověřit, kolik mu zbude, až si stát z jeho hrubé mzdy vezme to, co mu náleží. A pak je daleko jednodušší zvážení toho, zda takový příjem bude člověku vyhovovat nebo zda se půjde ucházet jinam o jinou práci nebo se pokusí o výši své mzdy se zaměstnavatelem licitovat.
Je to prostě tak. Ať už si zaměstnanec vydělá hrubého, kolik chce, vždycky se o toto musí podělit se státem. Ten mu nic nepromine, jedině s výjimkou případných stanovených slev na dani, jež jsou jednoznačně dány. A musí se s tím počítat.
Ucházíte-li se tedy o nějakou práci, nedělejte si plané naděje. I když vám oslovený zaměstnavatel nabídne docela hezkou sumičku, nemusí to být nakonec žádné terno. A díky internetové kalkulačce to zjistíte dříve, než nastane rozčarování z cifry na konci výplatní pásky.