Stavební spoření se stále vyplatí!
V České republice vznikaly první stavební spořitelny již před první světovou válkou, ale nebyly příliš rozšířené. Za socialismu pak zanikly, pravý boom tak přišel až po roce 1993, kdy bylo stavební spoření obnovené. Ve 2. čtvrtletí letošního roku existovalo v ČR přes 3 miliony smluv o stavebním spoření, přičemž za rok 2018 bylo uzavřeno přes 400 tisíc nových.
Jedná se o specifický produkt, který je primárně určen k našetření financí určených ke koupi, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti. Nicméně reálně můžete našetřené peníze použít na cokoliv, není to nijak omezeno, účel použití nikdo nekontroluje.
Stavební spoření má několik výhod:
· Státní podpora – bezesporu jedna z největších předností tohoto produktu, přestože dnes činí 10 % z částky naspořené za rok, maximální výše je však 2 000 Kč, v minulosti to bylo až 4 500 Kč. Abyste získali státní podporu v maximální výši, musíte spořit 6 let a v průběhu této doby na peníze nesahat, nebo čerpat úvěr, který ale musí být určen pro účely související s bydlením.
· Úroky – úroky, které v současnosti pojišťovny obvykle připisují, se pohybují v rozmezí 1,2 až 1,5 %. Některé instituce ale navíc nabízejí prémie, odpuštění poplatků nebo úrokové bonusy. Po započtení všech výhod si tak můžete přijít na téměř 4 %. Stavební spoření dovede jako jeden z mála spořicích produktů vyhrát nad inflací!
· Bezpečnost – všechny vklady jsou pojištěné do výše 100 tisíc EUR, tedy asi 2,6 milionu Kč, nemusíte se tak bát, že o peníze přijdete.
· Flexibilita spoření – peníze můžete na účet posílat v pravidelných měsíčních částkách, ale bez jakýchkoliv sankcí můžete uložit částky různé hodnoty i nepravidelně, důležitá je pouze finální částka uložená v daném roce, protože z ní se počítá státní podpora.
Nevýhodou tohoto produktu jsou pak pouze poplatky související s uzavřením smlouvy, které bývají ve výši 1 % z cílové částky. Těm se však můžete vyhnout, nebo je alespoň snížit, pokud si počkáte na různé akční nabídky, které spořitelny čas od času nabízejí.