Pozor na spam

Ujasněme si nejprve pojem. Spam je pošta, nebo sdělení které jste si nevyžádali. Tato ne zrovna šťastná definice určuje tedy, že to, co nechci, a přesto dostanu je spam. To ještě chápu v mailu, ale už ne například na FB profilu. Ale to není důležité. Spam má též název i zkratku UBE/UCE (Unsolicited Bulk/Commercial Email).
Dříve byl spam reklama ve vaší mailové schránce a potud to beru a chápu i já. Ovšem nevyžádaná zpráva na profilu? To tedy znamená, že každý, kdo mi tam něco napíše, umístil mi tam spam. Což je s odpuštěním, hloupost a měla by se vymyslet jiná definice.
bílé nápisy
K napsání tohoto článku mne inspiroval článek jiný, ve kterém se tvrdí, že nejvíce spamu šíří a rozesílají lidé ve věku nad šedesát pět let. Toto bylo zjištěno při výzkumu „Starci na netu“ realizovaného společností Seznam.cz a Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Pro mne to byl velmi překvapující výsledek, netipoval bych to ani ve snu, a ani po půl litru kvalitní kořalky. Výzkum, nebo chcete-li anketa, probíhala od října do prosince prostřednictvím formuláře na internetu. Počet účastníků byl tisíc sedmdesát pět. Tito respondenti byli rozděleni do čtyř věkových kategorií. Jak to bylo posuzována, to nevím. Zda byly brány v potaz i hoaxy a nějak se počítaly i zprávy pravdivé… Nevím, ale asi to podstatné nebude.
barevné obálky
Senioři prý totiž neověřují pravdivost zpráv. Zde tedy myšlen jednoznačně hoax. A přepošlou.  A pak prý přeposílají všechno, co jim pošle jejich „mailová autorita“, tedy ten, v koho mají důchodci důvěru. A protože z výzkumu plyne, že devadesát sedm procent senirorů používá internet výhradně k mailům, je jasné, že spamy u nich budou vládnout. V jejich mailech i v jejich životech.
 Mějme úctu ke starším lidem, já jich mám v adresáři dost, a když mi od nich nějaký ten spam přijde, tak jej smažu a dále to neřeším. I já jednou budu možná takový, že nebudu rozlišovat dobré a zlé, důležité a nedůležité. Ale třeba se toho nedožiju.