Poutníci ke hvězdám
Voyager 1 odstartoval 5. září 1977, o několik dní dříve odstartoval trochu nelogicky Voyager 2 (20. srpna). Sonda Voyager 2, mimo jiné prozkoumala planety Jupiter Saturn Neptun a Uran. Je to současně jediná sonda, která zkoumala poslední dvě zmíněné planety. Systémy sondy pohánějí 3 radioizotopové termoelektrické generátory, předpokládá se, že vydrží pracovat minimálně do roku 2025.
Díky nim jsou vědci i po tak dlouhé době schopni udržovat se sondou spojení a posílat jí příkazy. V současné době sonda opustila Heliopauzu, to je oblast, kde převládá působení našeho Slunce prostřednictvím slunečního větru. Nyní se nachází ve vzdálenosti 119 AU od slunce, tj. 119x dále než Země, radiový signál, stejně jako světlo k ní tak dorazí za přibližně 16,5 hodiny. Sonda nese na palubě měděnou pozlacenou gramofonovou desku, která obsahuje poselství případným mimozemským nálezcům. Jedná se o 115 obrázků, pozdravy v 55 různých jazycích, mimo jiné česky, dále záznamy přírodních i umělých zvuků. Disk je uložen v hliníkovém pouzdru, na kterém je vyobrazen původ sondy včetně vyobrazení muže a ženy.
Zvláštní, co všechno lidé dokázali před 42 lety, a co dokážeme my dnes? Schválně se někdy podívejte na filmy z té doby, jaká byla tehdejší úroveň techniky a jaká je dnes, především v oblasti elektroniky a výpočetní techniky se to vůbec nedá srovnat. Nedá se nevidět, že kdyby si lidé uchovali stejného objevitelského a průkopnického ducha, pravděpodobně bychom už dnes měli kolonii na Měsíci i na Marsu a jen bůh ví co dalšího ještě. Vnucuje se také myšlenka, jestliže to všechno nemáme, neznamená to že, zatímco technika se vyvíjí lidstvo jako takové upadá?
Lidé tehdy v elektronkovém věku, s černobílou televizí a bez sebemenší představy co znamená slovo internet dobyli měsíc a vyslali automatické sondy ke hvězdám. A co jsme dokázali my dnes ve 21. století, co máme my. Čím dál vymakanější seriály pro hospodyňky a pornostránky pro chlapy. Máme Trumpa a Thurnbergovou, a taky asi milion vymyšlených pohlaví. Toť vše.