Likéry, které nezklamou
Vesměs likéry si vysloužily takové dvě strany zastoupení. Mohou být sladké a také přirozeně velmi zrádné, jelikož jsou chutné a skutečně jejich sametová příchuť láká k další skleničce. Ale také dovedou být hořké nebo řízné po ovoci. Pokud bychom se zaměřili na bylinné likéry, tak již v dávných dobách babky kořenářky měly v zásobě nějakou tu skleničku připravenou, když náhodou někoho trápilo zažívání. Uměly skvěle zpracovat bylinky a to ve správném poměru, že vlastně se stal z likéru hotový přírodní lék. Nějaká hořkost nikomu nevadila, naopak to bylo známkou správného zpracování. A používají se dodnes jako nástroj na správné trávení.
Další nabídka chutných likérů
Většinou jsou vhodným dárkem pro ženy a skutečně si zde každá může najít toho svého oblíbeného favorita. Vyrábí se totiž různé příchutě, ale i konzistence a dokonce se mohou lišit i výrobou a koncentrací alkoholu, kdy nejčastější je rozmezí od 15 do 40%. Ovocná chuť je velmi často exotická a mnohdy se stává i další složkou v mixovaných nápojích. Krémové likéry si zase rádi dopřáváme v rodinném kruhu, kdy nejznámější je vaječný koňak a mnoho šikovných hospodyněk se o svátcích pustí do jeho domácí výroby. Velmi chutné jsou s příchutí čokolády, oříškovým nádechem, vanilky, kokosu či kávy. Přirozeně dokáží překvapit i další příchutě, například s kořením, což je opět jiná kvalita a chuť.
Likéry nejsou destiláty
Ačkoliv se jedná o skupinu, která je jim velice blízko, přesto se v mnohém liší. Především základní výrobou, kdy se kromě destilace používá ještě další technologie.
Macerace – to je vlastně velmi jednoduchý proces, kdy se vezme destilát a v něm se máčí ovoce nebo koření určitou dlouhou dobu, než se prakticky dostatečně nasákne a získá chuť toho produktu, který je základní a specifický pro daný likér.
Extrakce – nejlépe se připodobní vaření čaje nebo kávy. Obě dvě složky se zalívají vodou a pouští svoji specifickou chuť. Přesně tak je to u likérů, kdy přes vybrané ovoce a samozřejmě i další produkty proudí lihovina a to přes síto, přesně tak jako je tomu například u sypaného čaje. Opět dostatečně dlouhou, dokud nepřijme chuť výsledného likéru.