CRISPR – inovativní metoda upravování genů
Editace genomů CRISPR-CAS9 (ang. Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats)je nástroj, který slouží k odstříhávání určitých části DNA, které chceme modifikovat. Používá se také k důkladnějšímu bádání v genomických výzkumech. Můžeme říci, že k správnému provedení tohoto procesu, potřebujeme dvě věci: protein, který se jmenuje CAS9 a molekuly RNA. Tato dvojice vytváří základ tohoto systému, díky čemu lze identifikovat jednotlivé části DNA a také vystřihnout ty části, které si přejeme upravit.
Zkusíme si říct velice zjednodušenou verzi tohoto procesu. Prvně musíme CAS9 přemístit tam, kam potřebujeme, aby byl, kde se poté připoutá na sekvenci PAM (ang. Protospacer Adjacent Motif), která je krátkým sledem DNA (většinou 2 až 6 nukleových bází DNA). Ta přesně ukazuje, kde je nutný zásah CRISPR metodou. PAM je nutný pro štěpení proteinu CAS9 a obvykle se nachází 3 až 4 nukleotidy po směru od místa řezu. Poté RNA odhaluje typickou dvojitou spirálu, kterou moc dobře známe, a to takovým způsobem, že v případě, že se již našel správný sled, propojí se s DNA – RNA je vytvořeno tak, aby ideálně sedělo k určitým DNA sekvencím. Následně se proteinem CAS9 vystřihne nepatřičná část, což deaktivuje špatné geny nebo nahradí se „vzorkem” DNA, díky čemuž dochází k tzv. editaci.
Přesně tuto CRISPR-CAS9 metodu se použilo na myších, které trpěly svalovou dystrofií. Během tohoto výzkumu se potvrdilo, že se doopravdy jedná o neuvěřitelný revoluční způsob, který by mohl zachránit životy spousta lidí. Před biology a mediky je ale ještě velmi dlouhá cesta, než budou moci úplně bez problémů modifikovat lidské, a ne myší geny.
Jedná se o obrovský pokrok nejen v genetice, ale také v medicíně, který by mohl zajistit spoustě lidí lepší život, během kterého nebudou muset trpět dědičnými onemocněními. Mohlo by se ale také stát, že našel by se někdo, kdo bude chtít tohoto významného objevu zneužít a tím někoho ohrozit. Je tedy CRISPR-CAS9 dobrý nebo špatný? Začínají si lidé hrát na boha? Na tyto otázky už si musí odpovědět každý sám.