Farmářské trhy
Kdo by si myslel, že bio zelenina v obchodech je nejlepší řešení, že v ní nemůže být nic škodlivého, zkuste se zamyslet. Zelenina i ovoce se sklidí, poté jde do centrálního skladu, odkud se expeduje do jednotlivých centrál obchodních řetězců. A odtud putuje ono jídlo konečně na pulty obchodů. Tedy nejdříve do jejich skladů a postupně na pulty. A tam je třeba i několik dnů. Proč vypadá pořád jak čerstvé?
Kdo má zahrádku, zajisté ví, že utržená jahoda vydrží čerstvá maximálně dva dny, než se zkazí či zplesniví. Jenže ty z obchodu? Než se dostanou před zákazníka, uplyne několik dnů, než je zákazník koupí, to není také hned první den. A pak doma? Tři až čtyři dny? Ne, tady je někde zrada, nemyslíte si?
Ano, i na bio zeleninu a ovoce používají oplachování v různých konzervačních a dezinfekčních látkách. Jak tomu předejít? Zajděte na farmářský trh! Kupte si zeleninu i ovoce od místních farmářů a pěstitelů. Hned poznáte ten rozdíl. Ovoce i zelenina má nejen jinou chuť, ale také si můžete být jisti, že farmář nepoužívá pesticidy a jiné oplachovací metody pro udržení zdravého ovoce. Stačí jeden pohled na nedokonalosti zeleniny, na jinak tvarované papriky či cukety s typickou tmavší rýhou, abyste věděli, že ovoce a zelenina nedozrávala uměle někde na cestě.
A právě ono dozrání na rostlině dělá tu pravou chuť. Rajčata i jahody chutnají jinak. Pravda je, že v zimě si jahody koupíte jen stěží. Další důvod, proč kupovat vše na lokálních farmářských trzích. Navíc tak podpoříte místní pěstitele.
Ceny jsou ovšem někde jinde, to je pravda. Nešetřete ale penězi, když jde o kvalitu. Aspoň víte, co jíte. Nedokonalé ovoce a zelenina jsou toho důkazem. Ne všechna jablka jsou jak malovaná a bez jediného kazu. Jedno jako druhé. Ovšem ta chuť a sladkost, to se nedá s obchody prostě srovnávat.
A že nevíte, kde takové trhy jsou? Zeptejte se, určitě jsou nedaleko. Na vesnicích i v menších městech. Při akcích, poutích i třeba při pravidelných samostatných trzích.